Modası Geldi !

Spor Yaparken Nasıl Ayakkabı Giyilmeli?

07.11.2020
141
Spor  Yaparken Nasıl Ayakkabı Giyilmeli?

Spor yaparken nasıl ayakkabı giyilmeli başlıklı yazımızda doğru spor ayakkabısı tercihlerinden bahsedeceğiz. Spor yaparken yanlış ayakkabı kullanımı sağlığınız açısından tehdit oluşturmaktadır.

Spor esnasında vücudun kuvvet dağılımını önleyen en önemli etken yerle temasını sağlayan ayakkabılar. Ayaklar bacak boyundaki kaslardan bağlardan kalça eklemlerine, diz ve ayak bileğine kadar güç dağılımı yapmaktadır. Bu nedenle bu sırasında tercih edilecek ayakkabı da önem arz etmektedir.

Spor  Yaparken Nasıl Ayakkabı Giyilmeli?

Spor sırasında kullanılacak ayakkabı ayağı iyi sarmalıdır. Aşırı bol ve aşırı ayakkabılar tercih edilmemelidir.

Doğru spor ayakkabısı nasıl seçilir

Ayakkabının burun kısmı parmak hareketine izin verecek şekilde geniş olmalıdır.

Bağcık bölümü uzun olması ayak bileğinizin rahat etmesini sağlayacağı için bu dedeye dikkat etmelisiniz.

Ayak baş parmağınız ile ayakkabının uç kısmında 1 santim kadar boşluk her zaman olmalıdır.

Spor ayakkabısı seçerken ayak yapınızı iyi bilmelisiniz. Eğer ayağınızda yapısal bir sorun bulunuyorsa bu soruna göre ayakkabı modeli tercih etmelisiniz. Eğer taban çökmesi, düz tabanlık, nasır, tırnak batması, başparmak çıkıntısı var ise mutlaka uzman doktor tavsiyesine göre ayakkabısı seçilmelidir.

Spor Ayakkabısı Tabanı Nasıl Olmalıdır?

Doğru spor ayakkabısı tabanı ayağa binen yükü dengeli bir şekilde dağıtandır. Bu nedenle ayak tabanı ayağı iyi kavramalı topuk kısmı kalın olmalı, yumuşak olmalı, ayakkabının topuk kısmı toprağa gelen kan basıncını şekilde dağıtmalıdır.

Spor Yaparken hangi Ayakkabı Giyilmeli

Ayakkabının yan kısımları ayağa iyice sarmalı, spor sırasında ayağın sağa sola kaydırmamalıdır. Çünkü sağa sola kayan ayak burkularak sağlık sorunu neden olacaktır.

Yapılacak spora Göre Ayakkabı Seç

Ayak yapımıza ve hangi sporu yapacağınızı belirledikten sonra “gel” ya da “aiır” yastıklarının olduğu ayakkabılar seçilerek basınç dengeli şekilde dağıtılmalıdır.

Futbol için çimlere gömülmeyen yükseklik ayarı yapılmış ayakkabılar, basketbol için konçlu ayakkabılar, yürüyüş yaparken esnek tabanlı ayakkabılar spor salonu sporu için  taban ve kenar bölümleri sert olan ayakkabılar tercih edilmelidir.

Evde Spor Yaparken Ayakkabı Giyilir Mi?

Bor yaptınız zemin oldukça önemlidir. Yumuşak bir zemin dispanya spor yapıyorsanız eklemlere ve kıkırdak dokularına binen yük azalacaktır. Ancak sert zeminde yapılan sporlar da eklem ve kıkırdak dokulara binen yükler dengesiz dağıldığı için sıkıntılar görülmektedir. Bu nedenle evde bisiklet veya koşu bandı kullanılıyorsa mutlaka spor ayakkabısı kullanılmalıdır. Doğru ayakkabı kullanımı ayağınıza binen yükü azalttığı için sağlığınızı koruyacaktır.

Foto Galeri: Spor Ayakkabıları

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2020 - ∞ Kadın Blogu